Japán kocsmológia vol. 15 - A japán sörök története
Bevezetés a japán sörök világába a kezdetektől a kisüzemi sörökig.
A japán sörkultúra kezdetei egészen a XVII. századra vezethető vissza, az Edo-korig (Tōkyō régi neve mint tudjuk), amikor is holland tengerészek nyitottak egy sörkertet Nagasakiban a Holland birodalom és Japán között furikázó matrózok számára. Tokugawa Yoshimune shōgun – aki sokat lazított a korábban teljesen bezárkózott, külföldi javakat megtiltó ország politikáján – felvilágosult nézeteinek formálásában egyesek szerint a sörnek is fontos szerepe volt, miután 1724-ben megízlelte a hollandusok különös italát.
Korabeli Sapporo sörreklám |
1853-ban Koumin Kawamoto nevű japán orvos nevéhez fűzhető az első dokumentált sörfőzés Japánban, ami az előbbiek alapján nem meglepően szintén egy holland kézikönyv nyomán készült. A szigetország rohamos, nyugati mintájú modernizációja az ún. Meidzsi-korszakban ment végbe, ekkor indult be igazán a söripar is egyrészt külföldi sörfőző mesterek megjelenésével, másrészt pedig külföldön tanult majd hazatért japán mesterek végett – úgymint a Spring Valley Brewery Yokohamában 1870-ban az amerikai William Copeland által (ebből lesz majd aztán a Kirin, napjaink egyik legnagyobb sörgyára), vagy a Kaitakushi Beer Brewery 1876-ban Hokkaido szigetén északon (ami pedig a mai Sapporo sör elődje).
Taproom a sapporói sörgyárban |
1901-ben aztán bevezették a söradót, és minimum 1,800,000 liter termelési kapacitáshoz kötéshez kötötték a legális sörfőzési engedélyezést, amivel effektíve kinyírták a kis és közepes méretű főzdéket, és csak olyan mega vállalatok maradtak talpon, mint az említett Kirin, Sapporo, vagy éppen az ōsakai sörművek, amiket egyébiránt ma Asahi néven ismerünk.
Korabeli Kirin reklám |
Ahogy a japán gazdaság újjáépítésével párhuzamosan az 1950-es évektől kezdve a sörfogyasztás is jelentősen megemelkedett az országban, 1959-ben e nagy sörgyárak lobbijának köszönhetően évi 2,000,000 literre emelték a korábbi minimum termelési kapacitást az a sörfőzés engedélyezéséhez, hogy ezzel is bebetonozzák monopólium helyzetüket. Ami sikerült is, ezért van az a mai napig, ha bemész egy japán izakayába (legalapvetőbb japán vendéglátóipari egység, se nem étterem, sem nem kocsma, egy kicsit mindkettő) teljesen standard, hogy kérsz egy sört – de a pincér soha nem kérdezi meg, milyen sört, ugyanis egy helyen általában csak egy fajta van csapon – a már említett Kirin, Sapporo, Asahi vagy a negyedik nagy játékos, a Suntory.
Asahi sörgyár, Ōsaka |
Visszakanyarodva a japán sörök evolúciójára, nem is változott a helyzet egészen 1983-ig, amikor is először kezdtek el külföldi sörmárkákat licenszelni illetve előállítani az országban. 1987-ben az Asahi állt elő a nagy sikerű “Super Dry” sörrel, ami alatt egy voltaképpen egy teljesen jellegtelen lagert kell érteni, a japánok szeretik a könnyen csúszó dolgokat, és a többi nagy márka is hasonló jellegű termékek piacra dobására kezdett. De szerencsére nem kell ennyivel megelégednünk, ha a japán sörökről van szó.
Ezzel tartsd a tempót...(Asahi sörgyár, Ōsaka) |
E “karakuchi” azaz száraz ízvilággal rendelkező sörök termékfejlesztések mintegy mellékvágánya lett az ún. happoshu kifejlesztése is – egy olcsó, alacsony maláta tartalmú, sörszerű ital – illetve, ami pedig a kisüzemi főzdék szempontjából kulcsfontosságú jelentőségű volt, hogy a korábbi masszív ipari termelési kapacitás feltételét 1994-re megszüntették, és már pusztán 60,000 liter termelési kapacitás volt a sörfőzde engedély kiadásának feltétele, happposhu esetében pedig mindössze 6 liter, ez pedig magával hozta a japán söripar megújulását: egymás után pattantak ki a földből a kisüzemi sörfőzdék, 1999-re már 310 működött belőlük szerte Japánban!
Egy kis kiotói kézműves sörfőzde stoutja, egy oszaki kocsmában |
A pszeudo-kézműves japán sörtől az igazi kézműves japán sörökig
E kisüzemi/kézműves sörfőzde buborék azonban hamarosan kipukkadt, ugyanis egyrészről elég vegyes színvonalú sörök lepték el a piacot, másrészről kezdetben a közönség sem volt meg hozzá: a nagy japán sörgyárak rendkívül alapos munkát végeztek a hosszú évtizedek alatt, hogy teljesen legyalulják az átlag sörivó igényét jobb minőségű sörök irányába, de így is több mint 200 kisüzemi főzde maradt talpon napjainkra, ebből pedig 20-30-ra tehető azoknak a száma, ami valóban világszínvonalú söröket készít.
Echigo Rise Up IPA |
Az egyik legelsőnek tartott japán kisüzemi sörfőzde az Echibo Beer névre hallgat és büszkén viseli mindegy egyes dobozán hogy “Japan’s first microbrewery“. A japán kisüzemi sörfőzdék alapításának klasszikus képlete, hogy volt egy szaké lepárló, ahol 400 évig szakét (nihonshút) főztek ugyanannak a családnak a tulajdonában, aztán a legifjabb családfő egy külföldi útja során ivott egy IPÁt és előállt az ötlettel, hogy sört is főzhetnének. Az Echigo alapítójának esetében annyi csavar volt, hogy igazán jó sört először Németországban ivott, és hazatérve a német illetve cseh sörkultúrát tervezte Japánban elterjeszteni, a későbbiekben persze az amerikai kézműves sörfőző mozgalom által ihletett IPÁkkal bővült a termékpalettája.
1994-ben kezdett az Okhostk Beer fent Hokkaido szigetén, viszont csak helyi kocsmákban lett elterjedt és egyben népszerű is.
Kiuchi Brewery Espresso Stout |
Coedo Brewery Tsuyu Saison japán szilvával, chardonnay boros hordóban érlelve |
Kézműves sör kocsma, Sindzsuku, Tōkyō |
A Yona Yona Ale újabban már a japán éjjel-nappali boltok polcain is megtalálható |
Baird Brewing Namazu Lager & Angry Boy Brown Ale |
Japán kraftsör Tōkyōban
Sörfőző-szószedet japánul
Japán kocsmológia - Vertere, a hegyi kocsma
Japán kocsmológia - Sapporói sörmúzeum
Japán kocsmológia - Asahi sörgyár
Koreai kocsmológia - Booth Brewing
Japán kocsmológia - Nikka Miyagikyo lepárló
Japán kocsmológia - Nikka Yoichi lepárló
Japán kocsmológia - Mizunara tölgy
Japán kocsmológia- Whisky-szószedet japánul
Japán kocsmológia vol- Bar Caol Ila
Japán kocsmológia - Sültcsirke apoteózis atsukanon suhanva
Japán kocsmológia - Nonbei Yokochō, a pityókások sikátora
Japán kocsmológia - Omoide Yokochō, Shinjuku izakaya-labirintusa
Brewdog Kínában - ki az a Macsakirály és mi köze van az Elvis Juice kínai fordításához?
Mivanmivanmivan – milyen beszólások előznek meg egy verekedést Kínában?
Kínai sörtipológia
Megjegyzések
Megjegyzés küldése