Oshōgatsu vol. 2 - Mochi
A japán újév elmaradhatatlan kelléke a mochi (餅), amit szoktak volt rizssüteménynek is fordítani, de hát közelről sem sütemény, inkább afféle zselészerű állagú, tésztának látszó tárgy. Állítólag már a Jōmon-korszak vége óta ismert Japánban, ami pedig nem mostanában, hanem i.e. 300 körül volt.
A mochi azonban a későbbiekben sem merült feledésbe: a Heian-korszakban (i.sz. 794-1185) vallási rituálék során alkalmazták mint áldozati ételt, majd a Muramachi-érában (i.sz. 1336-1573) a szamurájok asztalára is felkerült, mint a tea-szertartás fontos kelléke, mivel jól ellensúlyozza a mochi édessége a zöld tea keserűségét. Sőt, még a csatába is vittek magukkal mochit, hiszen egyszerűen elkészíthető, illetve szállítható, ezért mondták azt, ha a szamuráj mochit püföl, akkor azt jelenti hogy nemsokára háborúba indul.
mochigome, a ragacsos rizs |
De nem csak az elit számára szolgál sokoldalú snackként. Mivel elég magas a tápértéke - egy matchbox méretű mochiban annyi kalória van, mint egy tál rizsben, a japán földművesek is gyakorta fogyasztották kifejezetten a hidegebb hónapokban.
Hagyományos japán betevőként számos helyen nyammoghatunk mochit, úgymint matsurik, a japán ünnepek alkalmával, avagy afféle streetfoodként is - gondoljunk csak a dangóra - az újévre viszont bármelyik japán család repertoárjába beférkőzik.
December végére ezáltal én is be lettem fogva a családi mochi-manufaktúra malenkij robotra, és kezdődhetett a meló, ami a következő stációkból áll:
- a ragacsos rizst (mochigome, igazából egy nagyon magas keményítőtartalmú rizsfajta, Oryza sativa var. glutinosa vagy Oryza glutinosa) tűzhelyen gőzölik még el nem éri a nyúlós, ragadós, opálos formáját.
michitsuki gépezet |
-hagyományosan innentől jönne a püfölés, a mochitsuki (餅つき), de igazából manapság otthon egy “mochi centrifugát” használnak, ami effektíve automatizálja a massza ütését. Itt a videó e masinériáról alább:
- a forró tészta-szerű illetve állagú masszát aztán kinyújtják és pihenhetik hogy egy kicsit megszilárduljon
friss mochi |
szárításra félrerakott mochi |
Egyébiránt nem csak Japánban ismert eleségről van szó, de valamennyi ázsiai országban fogyasztanak mochihoz hasonló ragacsos rizs-készítményeket, elég csak a kínai niangaora, vagy a koreai tteokra gondolni.
Kapcsolódó bejegyzések:
Oshōgatsu - összefoglaló az újévi japán szokásokról
Doyou-no-ushi-no-hi - nyári unagi-burkolás
Hoto-tészta - nem éppen nasi Yamanashiból
Színes rizs az ősöknek - ünnepi hamika a szomszédból
Korabeli koreai zabálások - tényleg annyit ettek a régi Koreában? Mennyit?
Kis koreai kajatörténet vol. 1 - történelmi áttekintés a hagyományoktól a streetfoodig
中国菜 - a kínai kajáról úgy nagyvonalakban
Kis teatörténet - csak úgy dióhéjban
Amerika, a rizs országa - az!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése