Yokai in the Arts of Japan - kiállítás

Én szeretem a yōkaiokat és a japán folklórt. Nemrég láttam egy plakátot egy Yokai in the Arts of Japan nevű kiállításról az Edo-Tokyo Museumban, ahol mellesleg 2013 óta nem jártam, ergo jelen alkalomból okvetlen újfent el kellett zarándokolnom és szemrevételeznem a szóban forgó kiállítást!

A nagyszabású kiállítás komplex képet kísérel meg alkotni a japán mitológia természetfölötti lényeinek a kezdetekből az Edo-korig (1603-1867) ábrázolásáról, Japán legkülönbözőbb múzeumaiból Fukuokától Tōkyōig, valamint magángyűjtemények darabjaiból több mint 120 kortárs mű került terítékre, méghozzá a lehető legtutibbakból. 

A yōkai a szellemektől a démonokig, szörnyekig tulajdonképpen bármilyen általában emberekre ártalmas lény lehet. A japán festészetben a XII. században, a késői Heian korban (794 -1185, 平安時代) jelentek meg először e yōkaiok archetípusai. Ezeknek egyik legismertebb gyűjteménye az Extermination of Evil (辟邪絵 Hekija-e/A gonosz elűzése) nevű mű, mely számos ártó entitás enumerációját tartalmazza, ami szintén a kiállított művek között szerepelt.
Shinchū (神虫), az Isteni bogár, csodálatos molylepkeszörny
Kicsit később aztán a Muromachi-korszakban (室町時代, 1336 - 1573) kezdett igazán beindulni a yōkai-gyártás, számtalan tekercskép illusztrációin bukkannak fel, majd pedig az Edo-korban ért tetőfokára e lények ábrázolása. A kiállítás négy nagy részből áll (az utolsó jelenkori, az első háromhoz képest nem túl érdekes szeglete volt a tárlatnak):

1.  Edo-kori yōkaiok parádéja (江戸の妖怪、大行進!)

2.  Középkori yōkaiok (中世にうごめく妖怪)

3.  A yōkaiok eredete  - poklok és ártó szellemek (妖怪の源流 地獄・もののけ)

4.  A yōkaiok újjászületése - jelenkori yōkaiok (妖怪転生 現代の妖怪)

Rengeteg kiállított mű szerepelt, minden kedvencemmel találkozhattam, amiről korábban blogoltam vagy ezután fogok, ergo nagyon örültem hogy láthattam e műveket. A kiállítás negatívuma az óriási tömeg volt, egyébiránt pedig japán múzeumtól megszokott mód készüljünk fel rá, hogy japán tudás nélkül nehezen fogjuk értelmezni a magyarázatokat, lévén angolul nincsenek. Augusztus 28-ig látogatható a tárlat, ha erre járunk és érdekel a téma, mindenképp érdemes megtekinteni! 

Pár kedvenc a kiállított művek közül: 
Oka Yoshikuni: Démonok esküvője (化物婚礼絵巻)

Száz démon esti parádéja (百鬼夜行絵巻)

Kuniyoshi: Soma no furudairi (そまのふるだいり) - ezt már láttam a Kuniyoshi kiállításon is

Yugaku: Lámpás kísértet (提灯に幽霊)
Utagawa Yoshitsuya: Yorimitsu megkísérli elfogni Hakamadarét (破奇術頼光袴垂為搦)
A Pokol tíz királya (六道十王図) - szútra Dunhuangi kéziratát még egy anno egy Kósa szemináriumon olvastuk, nagyon natsukashii volt most újfent látni - kivált élőben! 
A kiállítás weboldala: itt elérhető

Megközelítés: Ryōgoku megálló, JR Chūō-Sōbu vonal (両国駅、中央・総武緩行線)

Szubjektív érdességi faktor: 5/5

Kapcsolódó bejegyzések:



Japán csáperotika - Hokusai kisiklásának kivesézése

Japán folklór sorozat - blogsorozat főként yōkaiokról 

Edo-kor - minden Edo-korral kapcsolatos bejegyzés a blogon


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

ギャル文字

Amerika, a rizs országa

Hattori "Démon" Hanzō története