土用の丑の日

Július 20-ra esett a nyárközépi ökör napja (土用の丑の日) a kínai tradícionális holdnaptár szerint, 18 nappal az ősz kezdete előtt (mely a ugyanezen kínai képzetek szerint Augusztus 7 körül kezdődik).

Ez az ún. doyou no ushi-nap van tavasszal, ősszel és télen is, de általánosságban ha az ushi no hi-ről beszélnek az emberek, akkor a mostanit, azaz a nyárközépi ökör napját értik alatta.

Ilyenkor Japánban unagit, azaz angolnát esznek hagyományosan, azt mondják hogy már az Edo-kor óta. A legismertebb sztori szerint, egy korabeli angolna-árus tanácsot kért egy híres gondolkodótól, hogy mégis hogyan adhatna el több angolnát e forró nyári napok közepette, amikor az eladás a béka segge alatt volt, mivelhogy az nem számított éppen szezonális ételnek. 

A tudós gondolkodónak eszébe jutott egy régi japán népi hiedelem, miszerint azon ételek, melyek elnevezésében szerepel az “u” fonéma (udon tészta, umeboshi befőtt szilva, uri tök, etc) azok jó hatással vannak az egészségre, mi több nyáron is minden hőség ellenére is ehetőek.

Ezért azt javasolta az angolna árusnak, hogy hangsúlyozza ki ezt az Ushi no hi no unagi dolgot a boltjának nevében is erre az időre, és kezdje azt propagálni az embereknek, hogy a nyári fáradság leküzdéséhez egyenek angolnát, mégpedig ezen a napon (egyébiránt A, E, B12 vitaminokban kétségkívül gazdag az angolna-hús ahogy most olvasom). Ez valahogy működni látszott és aztán a többi angolna árus / étterem is alkalmazta e marketing stratégiát, míg végül szokássá vált a nyárközépi ökör napi angolna éves. Igaz, az utóbbiakban jobbára a média igyekszik fenntartani az érdeklődést, ilyenkor a csapból is az angolna-evés folyik!

Manapság persze egész évben lehet angolnát enni, hiszen angolna-farmokon tenyésztik, de mégis ez a július 20-a maradt az angolna-éves napja. Tegnap Kayoko is szerzett valami yamanashi angolnát a helyi közértből, ami sokkal olcsóbb mint a legmenőbbnek tartott shizuokai unagi, de még így is ez a kis szeletnyi volt majdnem 2,000 jenő! 


Kapcsolódó bejegyzések:

Újévi japán szokások - és ételek





Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

ギャル文字

A Kék-folyó tényleg kék?

2017 top 15