Duolunlu - 多伦文化名人街

Tegnap tettünk egy kis kitérőt a Duolun úthoz, mely a XX. század elején számos neves, vagy feltörekvő kínai írónak - Lu Xun (鲁迅 ), Guo Morou (郭沫若), Mao Dun (矛盾) [az utóbbiak műveit magyarul is olvashatjuk] vagy éppen Ding Ling (丁玲) - ergo az olybá meghatározó Baloldali Írók Ligája  (左翼作家联盟) prominens képviselőinek szolgált otthonául.
Az utcát 1911-ben építették, a mai Hongkou (虹口) negyedben,  550 méter hosszú, lényegében csak egy sétány az egész. A Duolun utat a helytartó bizottság - Municipal Committee építtette, mely akkoriban a nemzetközi koncessziós telephely - International Settlement (上海公共租界) adminisztratív szerveként funkcionált, jóllehet az út kívül esett annak területén. Persze ilyen esetek nagy számban előfordultak, hogy a koncesszión túl fektettek utakat - 越界筑路. 
Kezdetben Darroch (窦乐安) útnak nevezték, egy angol misszionáriusról, aki anno kínai tripje során összefutott Guangxu (光緒)császárral is. Az út fénykora az 1920-as, 1930-as évekre esett, mikor is az itt élő írók, illetve a társadalmi elit által az akkori Shanghai irodalmi és kulturális életének leglüktetőbb vénáját adta. Csak 1943-ban nevezték át Duolun útra (多伦) a Kínai Köztársaság (1912-1949) jóvoltából, a század vége felé kezdett kulturális korzóvá válni, miközben szemtanúja lehetett Shanghai modernizálásának. 1998 óta szabadtéri múzeumként látogatható. 
Építészete figyelemre méltó, ezek közül is kiemelkedik a Hongdetang (鸿德堂) protestáns temploma, mely effektíve teljes egészében klasszikus kínai stílusban épült, magán viselve az 1920-30-as évek shanghai-i keresztény mozgalmának emlékezetét. Az amerikai presbiteriánus egyház (美国长老会) által emelt templom az egykori híres misszionárius (传教士) George F. Fitch (1845 - 1923, 费启鸿) emlékére épült, ki az amerikai presbiteriánus misszió nyomdájának (美华书馆) felelőseként szolgált, illetve ő volt az amerikai protestánsok elsőként Kínába érkezett képviselője is egyszersmind. Az 1932. január 28-ai shanghai-i incidenst követően a templom megszenvedte a kínai-japán összecsapásokat [ímhol egy korábbi dolgozatom a témáról], s csak 1945 után nyitotta meg újra kapuit. 1958-tól pedig a kínai kormány által jóváhagyott protestáns templomok (三自爱国教会) kötelékébe került. A kulturális forradalom alatt (1966-1976) értelem szerűen ismét felfüggesztették működését, majd végül 1990-ben renoválták, 1992 óta formálisan is újból működik, vasárnaponként misét tartanak, és igen népszerű esküvők tartására is. A Hongdetang az egyetlen kínai építészeti stílusban épült keresztény templom egész Shanghaiban. 

A templomon kívül számos galéria, teaház (pl.. Old Movie Café), emlékmúzeum (úgymint a Baloldali Írók Ligájának emlékmúzeuma - 左翼作家联盟成立大会会址纪念馆) várja az érdeklődőket, mellesleg van itt egy hostel is (Koala International Youth Hostel - 考拉花园旅舍). A Duolun út mára valahogy kiesett az emlékezetből, nem tartozik az ismert látványosságok közé; azt sem mondhatnám, hogy veszettül izgalmas, ellenben ha egy nyugodt sétára vágyunk némi historikus miliőben, megérhet egy próbát. 

Megközelítés

3-as/4-es/8-as metró Hongkou Football Stadium (虹口足球场) állomásnál leszállni, a Sichuan Beilu-n (四川北路) elindulva kb. 5 perc séta, a navigálásban táblák és helyiket segítenek.

Szubjektív érdekességi faktor: 3/5 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

ギャル文字

Amerika, a rizs országa

Hattori "Démon" Hanzō története